Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /var/www/svieti.com/www/DB_connect.php on line 12 Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /var/www/svieti.com/www/DB_connect.php on line 12 Meteostanice - meteorologické vybavení - Svieti.com
Reklama

Domáce meteostanice

Meteostanice sú zariadenia určené na sledovanie stavu a vývoja počasia. V prípade domácej meteostanice však viac než na dokonalé merania a štatistiky vývoja kladieme dôraz na užívateľský komfort, dizajn, pridané funkcie, ale napríklad aj na cenu. Aké funkcie by mala mať domáca meteostanica a aký je v súčasnosti na našom trhu výber?

V prvom rade môžeme meteostanice rozdeliť na elektronické a mechanické. V prípade mechanickej meteostanice ide spravidla o tri „budíky“ umiestnené na lakovanej drevenej doštičke, ktoré ukazujú teplotu, tlak a vlhkosť vzduchu. Vzhľadom na to, že sú schopné merať tieto hodnoty len v mieste svojho umiestnenia a neposkytujú tak žiadne informácie o situácii vonku, majú skôr estetickú či nostalgickú hodnotu.

Elektronické domáce meteostanice sa skladajú z vnútornej jednotky s displejom a vonkajšieho snímača. Snímač môže byť prepojený s jednotkou káblom, ale oveľa častejšie sa dnes stretávame s bezdrôtovým snímačom. Jeho nevýhodou je však nutnosť prevádzky na ceruzkové batérie, ktoré je potrebné z času na čas vymeniť.

Funkcie domácej meteostanice

Základné funkcie, ktoré obsahuje každá domáca meteostanica, sú zobrazenie vnútornej a vonkajšej teploty, vnútornej a vonkajšej vzdušnej vlhkosti a tendencie atmosférického tlaku. Zatiaľ čo prvé dve hodnoty nás informujú o aktuálnom stave, tretia hodnota je rozhodujúca pri určení ďalšieho vývoja počasia. Nie je pritom ani natoľko dôležitá nameraná hodnota tlaku (a prístroje ju väčšinou ani nezobrazujú), ako skôr smer a intenzita jeho zmeny (tendencia). Klesajúci tlak znamená daždivé počasie, rastúci zase slnečné.

Najlacnejšie meteostanice (cena zhruba 1000 Kč) sa obmedzujú na jednoduché zobrazenie teploty a vlhkosti a o vývoji počasia nás informujú formou 3 až 5 grafických ikoniek (mráčik, slniečko, dážď, a pod.).

Kvalitnejšie prístroje už ponúkajú zobrazenie skutočne celej hodnoty nameraného tlaku prepočítane na hladinu mora a pomocou jednoduchého grafu zobrazujú aj jeho vývoj v krátkom časovom intervale. Za nadštandardnú možno považovať aj funkciu zaznamenania najvyššej a najnižšej zaznamenanej teploty, a to buď v priebehu jedného dňa, alebo vo zvolenom období. Skôr pre zábavu niektoré prístroje zobrazujú aj fázy mesiaca alebo časy východu a západu slnka.

Displej

Zobrazenie údajov je rovnako dôležité ako ich presné meranie. Ak sa uspokojíte s najlacnejšou ponúkanou domácou meteostanicou, budete sa musieť uspokojiť s malým šedivým displejom, z ktorého bude možné čítať údaje len pri kvalitnom osvetlení. Moderne pôsobia kontrastné modré alebo oranžové displeje, ale čoraz častejšie sa už objavujú meteostanice s farebným LCD displejom, ktorý môže byť aj dotykový.

Niečo navyše

Väčšina meteostaníc na displeji zobrazuje čas. Pri drahších modeloch sa ale môžeme stretnúť priamo s budíkom, alebo automatickým nastavením času pomocou rádiosignálu. Tým však prepojovanie meteostaníc s ďalšími prístrojmi nekončí, takže je možné naraziť na meteostanice s rádiom a v poslednom období zažíva obrovský nárast popularity aj meteostanica spojená s fotorámčekom.
Počasie na Váš e-mail

E-maily sú bez reklamy a bez spamuOdhlásiť newsletter

Reklama


Odporučte nás svojim priateľomLunárny kalendár

  • 23.02.
  • 02.03.
  • 09.03.
  • 16.03.