Reklama

Barometer

Barometer využívame na meranie barometrického tlaku, pričom nesledujeme ani tak jeho absolútnu hodnotu, ako skôr jeho tendenciu – zmenu v posledných hodinách alebo dňoch. Tlaková tendencia nám napovedá, aké počasie môžeme očakávať v najbližší dobe. Rastúci tlak znamená vyjasnenie a vyššie teploty, klesajúci tlak je naopak predzvesťou oblačnosti a dažďa. V súčasnosti sa používajú elektronické barometre, kvapalinové barometre a mechanické barometre.

Elektronický - digitálny barometer

Elektronické (digitálne) barometre merajú tlak pomocou špeciálneho snímača. Obrovskou výhodou elektronického barometra je možnosť zaznamenávať údaje do grafu, prepočítavať namerané hodnoty na úroveň hladiny mora a priamo na displeji zobrazovať predpokladaný vývoj počasia v najbližších hodinách pomocou grafických symbolov. Digitálne barometre sú súčasťou meteostaníc.

Kvapalinový barometer

Kvapalinový barometer vznikol ako prvý z dnes používaných barometrov a v súčasnosti ho kupujeme skôr pre jeho vizuálnu efektivitu, než pre presnosť merania. Na získanie naozaj presných údajov je nutné zobrazenú hodnotu upraviť podľa teploty prostredia, pretože i tá má vplyv na rozťažnosť tekutín. Navyše sa v súčasnosti už nepoužíva zdravotne škodlivá ortuť a iné meracie médiá nie sú také presné. Ako interiérový doplnok však môže nápadito riešený kvapalinový barometer poslúžiť dobre.

Mechanický barometer

Mechanický barometer pracuje na princípe deformácie malej vzduchoprázdnej škatuľky vyrobenej z tenkého plechu, ktorá sa pomocou mechanických prevodov prenáša na stupnicu. Mechanické barometre majú okrúhly tvar a najčastejšie ich vídavame v klasickej 3-budíkovej kombinácii spoločne s teplomerom a vlhkomerom. Pretože pri tlaku sledujeme jeho vývoj, sú mechanické barometre vybavené manuálne nastaviteľným ukazovateľom. Ten nastavíme na aktuálnu hodnotu tlaku a v ďalších hodinách pozorujeme zmeny.
Počasie na Váš e-mail

E-maily sú bez reklamy a bez spamuOdhlásiť newsletter

Reklama


Odporučte nás svojim priateľomLunárny kalendár

  • zítra
  • 01.08.
  • 07.08.
  • 15.08.