Reklama

Teplomer

Teplomer je pomerne jednoduché zariadenie slúžiace na zobrazenie teploty. V najjednoduchšom variante ide o rúrku s ortuťou pripevnenú k plastovej alebo v lepšom prípade k drevenej podložke, ale s tou sa rozhodne uspokojiť nemusíme. Súčasný výber ponúka nielen množstvo druhov teplomerov do domácnosti i na vonkajšie využitie, ale veľký dôraz sa kladie aj na dizajn, vďaka ktorému sa môže i obyčajný teplomer stať štýlovým doplnkom každej domácnosti.

Existujú tri základné druhy teplomerov – elektronický, kvapalinový a mechanický. Rozhodnutie, ktorý z nich zvoliť, pritom závisí predovšetkým od spôsobu využitia, dizajnu a osobných preferencií.

Elektronický teplomer

Elektronické teplomery využívajú to, že sa spolu so zmenou teploty mení aj elektrický odpor vodiča. Elektronický teplomer teda nemeria priamo teplotu, ale z nameranej hodnoty odporu ju vypočítava.

Vo väčšine prípadov merajú elektronické teplomery vnútornú i vonkajšiu teplotu zároveň. Vonkajší snímač pritom môže byť pripojený káblom alebo bezdrôtovo s dosahom 30 – 100 metrov vo voľnom teréne (steny dosah citeľne znižujú). Nevýhodou bezdrôtového snímača je nutnosť meniť batérie.

Cena elektronického teplomeru závisí od toho, či bude zobrazovať len teplotu, alebo ponúkne ešte nejaké ďalšie funkcie, ako sú meranie vzdušnej vlhkosti alebo to, či je kombinovaný napr. s budíkom. Rolu hrá aj veľkosť a kvalita displeja.

Kvapalinový teplomer

Kvapalinový teplomer je doposiaľ asi najbežnejším typom domáceho teplomeru. Využíva jednoduchý princíp rozťažnosti kvapalín v tenkej sklenenej trubičke pripevnenej k podložke s popísanou stupnicou. Kvapalinové teplomery sú jednoduché a väčšinou lacné. To sa však nemusí týkať dizajnovo prepracovaných teplomerov, ktoré majú skôr oživiť interiér, než ukazovať jeho presnú teplotu.

Rastúcej popularite sa v súčasnosti tešia tzv. Galileove teplomery. Tie využívajú zmenu hustoty kvapaliny spôsobenú zmenou teploty , pričom presne odvážené guľôčky v trubici s vodou klesajú alebo stúpajú a ukazujú tak presnú teplotu. Taký spôsob merania je nielen veľmi presný, ale predovšetkým efektívny.

Mechanické teplomery

Tento druh teplomeru využíva rozdielnu rozťažnosť rôznych druhov kovov. Dve pierka z rozličných materiálov sú pevne spojené (tzv. bimetal) a pri zmene teploty sa jedna strana rozťahuje viac. Tak dochádza ku skrúteniu pierka, ktoré sa prenáša na otočný ukazovateľ na kruhovej stupnici. Mechanické teplomery majú väčšinou okrúhly tvar a podobne ako kvapalinové teplomery nie sú príliš drahé.

Špeciálne druhy teplomerov

Existuje aj celý rad špeciálnych teplomerov, ktoré slúžia na konkrétne ciele. Typickým príkladom môže byť plávajúci bazénový teplomer alebo rôzne teplomery na víno, umiestnené na fľaši na zistenie ideálnej teploty pri konzumácii. Na profesionálne použitie sú určené infra teplomery, schopné merať vysoké hodnoty teplôt bez nutnosti kontaktu (dotyku). Často sa možno stretnúť aj s tzv. vpichovacími teplomermi určenými na použitie pri pečení – zabodnú sa do mäsa a ukazujú teplotu vo vnútri pečienky.
Počasie na Váš e-mail

E-maily sú bez reklamy a bez spamuOdhlásiť newsletter

Reklama


Odporučte nás svojim priateľomLunárny kalendár

  • zítra
  • 01.08.
  • 07.08.
  • 15.08.