Reklama

Vetromer

Vetromer (anemometer) sa využíva na meranie rýchlosti a smeru vzdušného prúdenia – vetra. Vetromery rozlišujeme podľa spôsobu merania na turbínové a miskové s veternou ružicou, ale aj podľa mobility na pevne inštalované a vreckové anemometre.

Pevne inštalované vetromery

Vetromery napevno inštalované na stožiari, alebo napr. na streche, sú väčšinou súčasťou hobby meteostaníc alebo poloprofesionálnych meteorologických staníc. Pri pevne inštalovaných anemometroch sa používa miskové meranie s koruhvičkou. Okolo zvislej osi sú upevnené tri mištičky, do ktorých sa opiera vietor a roztáča ich. Súčasťou je veterná koruhvička, určujúca smer vetra. Výhodou tohto typu je, že správne funguje pri akomkoľvek smere vetra.

Vreckové (príručné) vetromery

Z názvu je zrejmé, že ide o kompaktné zariadenia určené na použitie v teréne. Väčšinou sa vreckové anemometre využívajú pri rôznych adrenalínových športoch, ako napr. paragliding, windsurfing a podobne. I keď sa aj v prípade vreckových vetromerov môžeme stretnúť s miskovým meraním, častejšie sa využíva turbínové meranie, pri ktorom je nutné vetromer natáčať proti smeru vetra. Cena vreckového vetromera sa pohybuje v rozmedzí od 1500 Kč až po 5000 Kč za špičkové prístroje.
Počasie na Váš e-mail

E-maily sú bez reklamy a bez spamuOdhlásiť newsletter

Reklama


Odporučte nás svojim priateľomLunárny kalendár

  • zítra
  • 01.08.
  • 07.08.
  • 15.08.