Reklama

Vlhkomer

Vlhkomery, resp. hygrometre, sú zariadenia na meranie relatívnej vzdušnej vlhkosti, čiže miery nasýtenia vzduchu vodnou parou. Práve relatívna vzdušná vlhkosť je dôležitá pre tzv. pocitovú teplotu. Keď je vlhkosť vzduchu vysoká, tekutiny sa z nášho tela horšie odparujú a viac sa potíme. Príliš nízka vlhkosť vzduchu zase neprospieva dýchaniu. Ako ideálna vlhkosť vzduchu v obytných priestoroch sa uvádza vlhkosť v rozmedzí 45 – 65 %. V súčasnosti sa využívajú dva typy vlhkomerov – digitálne (elektronické) a vlasové.

Elektronické vlhkomery

Elektronické vlhkomery pracujú metódou merania odporu na vodiči, ktorý tvorí snímač vlhkomeru. V domácnosti sa elektronické vlhkomery využívajú len ako súčasť meteostaníc. Okrem vlhkomerov na meranie vzdušnej vlhkosti existujú aj elektronické vlhkomery na drevo, betón a pod.

Vlasové vlhkomery

V prípade vlasového vlhkomeru sa na meranie vlhkosti využívajú skutočné ľudské vlasy. Tie majú schopnosť meniť svoju dĺžku v závislosti od vlhkosti a svojím napínaním alebo zmršťovaním pohybujú pákou, ktorá prenáša svoj pohyb na stupnicu vlhkomeru. Podobne ako elektronické vlhkomery bývajú i vlasové vlhkomery súčasťou meteostaníc a samostatne sa takmer nevyužívajú.
Počasie na Váš e-mail

E-maily sú bez reklamy a bez spamuOdhlásiť newsletter

Reklama


Odporučte nás svojim priateľomLunárny kalendár

  • zítra
  • 01.08.
  • 07.08.
  • 15.08.