Reklama

Zrážkomer

Zrážkomery zaznamenávajú úhrn zrážok za určité obdobie a na skutočne seriózne sledovanie vývoja počasia sú doslova nutné. Existujú dva základné typy zrážkomerov – ombrometer a modernejší člnkový zrážkomer.

Ombrometer

Ombrometer, alebo tiež ručne obsluhovaný zrážkomer, nie je v podstate nič iné, než odmerný valec s lievikom, v ktorom sa zhromažďuje dažďová voda alebo sneh. Väčšina ombrometrov je označená odmernou ryskou, takže nie je nutné vodu z valca prelievať do odmerného valca a stačí len odčítať množstvo vody a zapísať. Vďaka svojej jednoduchosti je tento typ zrážkomeru veľmi lacný.

Člnkový zrážkomer

Ak to myslíte so sledovaním úhrnu zrážok a počasia naozaj vážne, budete potrebovať bezúdržbový člnkový zrážkomer. Vo vnútri zrážkomeru je malý preklápací člnok, na ktorý sa zvádza dažďová voda. Len čo dôjde k naplneniu člnka stanoveným množstvom zrážok (typicky ide o 1 mm), člnok sa preklopí, voda sa z neho vyleje a začne sa plniť odznovu, pričom každé preklopenie člnka je zaznamenané. Člnkový zrážkomer býva aj súčasťou meteostaníc.
Počasie na Váš e-mail

E-maily sú bez reklamy a bez spamuOdhlásiť newsletter

Reklama


Odporučte nás svojim priateľomLunárny kalendár

  • zítra
  • 01.08.
  • 07.08.
  • 15.08.