Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /var/www/svieti.com/www/DB_connect.php on line 12 Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /var/www/svieti.com/www/DB_connect.php on line 12 Satelitní a družicové snímky počasí v Evropě - Svieti.com
Reklama
Reklama
Reklama
Páči sa Vám tento web? Budeme veľmi radi, ak pridáte hodnotenie +1

Satelitné a družicové snímky

Meteorologické družice sú jedným z prostriedkov diaľkového prieskumu zeme. Sú pasívnym prostriedkom, čo znamená, že pracujú len s elektromagnetickým žiarením buď odrazeným či vyžiareným povrchom alebo oblačnosťou. Pracujú podobne ako fotoaparát bez blesku. Družicami možno pozorovať hornú hranicu oblačnosti, zemský povrch a i samotnú atmosféru.

Meteorologické družice môžu okolo Zeme obiehať na odlišných typoch dráh a v rôznych výškach nad zemským povrchom.

Jedným z možných typov dráh je dráha polárna. Družica s polárnou dráhou letu obieha Zem kolmo na rovník a nad severným i južným pólom. K týmto družiciam sa zaraďuje družica NOAA.

<

Družica Meteosat

http://www.goes.noaa.gov/

Často využívanými dráhami v meteorológii sú geostacionárne (rovníkové). Družice s touto dráhou sú tzv. synchrónne so Zemou. Obiehajú v rovine rovníka vo výške zhruba 36 000 km a sú tak usadené nad stále tým istým miestom. Vďaka týmto družiciam je možné pozorovať stále jeden priestor na zemskom povrchu. Ku geostacionárnym družiciam sa zaraďuje napríklad družica Meteosat - MSG (Meteosat druhej generácie). Družicu Meteosat prevádzkuje spoločnosť EUMETSAT. Jej predchodcovia - družice Meteosat 1 až 7 (družice prvej generácie) - získavali zábery raz za pol hodiny.

Družice Meteostat prvej generácie poskytovali tri typy dát: vizuálne (vo viditeľnom spektre), IR (v kanáli tepelného žiarenia) a WV (pásmo absorpcie vodnej pary). To preto, aby sme mohli atmosféru skúmať z hľadiska rôznych vlnových dĺžok žiarenia. Vizuálny kanál sa používa napríklad na štúdium štruktúry oblačnosti. Je však dostupný len cez deň. V noci je Slnko na opačnej strane Zeme, čiže nie je možné pozorovať odrazené slnečné žiarenie. Pásmo tepelného žiarenia sa najčastejšie používa na odhad výšky oblačnosti podľa odhadu teploty hornej hranice oblačnosti. Pásmo absorpcie WV sa požíva na odhad množstva vodnej pary.

Družica Meteosat skenuje s časovým krokom 15 minút a obstaráva tieto tri produkty ako základné. Navyše poskytuje celú škálu ďalších odvodených produktov. Napríklad na odhad množstva piesku a popola v atmosfére alebo pozície rozsiahlych požiarov. MSG navyše poskytuje aj snímky s vysokým rozlíšením.

Na našom webe je k dispozícii celodenný aktuálny záber z pásma tepelného žiarenia (IR). Bielo je zobrazená veľmi chladná, a preto vysoká oblačnosť. Smerom k tmavším farbám stúpa teplota a klesá tak výška hornej hranice oblačnosti. Najtmavší je zemský povrch a vodné plochy. Je možné sledovať i chladnejšie vrcholky zasnežených Álp.
Počasie na Váš e-mail

E-maily sú bez reklamy a bez spamuOdhlásiť newsletter

Reklama


Odporučte nás svojim priateľomLunárny kalendár

  • 23.02.
  • 02.03.
  • 09.03.
  • 16.03.